Дитина 12 років і старше: підліткова криза. Путівник для батьків

На 12 році життя починається складний період як для батьків, так і для самого підлітка: відбувається надзвичайно багато змін і всі вони протікають нерівномірно.

Вас чекають не тільки кардинальні зміни в організмі дитини, а й серйозні зміни в її психіці. Не дарма багато мам 12-річних підлітків часто скаржаться на те, що буквально не впізнають своїх дітей.

Підліткова криза: фізіологія

У 12-річному віці перебудова організму дитини вже йде повним ходом. Відбувається прискорення росту скелету, причому ріст кінцівок може значно випереджати ріст грудної клітки, плечового пояса і кісток тазу. Фігура підлітка стає довготелесою, іноді з’являється сутулість. Координація рухів в цьому віці може бути злегка загальмованою – дитина психологічно «не встигає» за ростом свого організму.

Крім збільшення зросту, відбувається поступове нарощування м’язової маси як у хлопчиків, так і у дівчаток. Через бурхливий ріст м’язи не здатні впоратися з великими навантаженнями. Зростає стомлюваність, після фізичної активності можуть виникнути відчуття перевантаженості і тяжкості.

Серцево-судинна система дитини може відставати від росту скелета і м’язової маси. Як наслідок, можуть виникати потемніння в очах, м’язові болі і судоми, головний біль, запаморочення і навіть непритомність, а також аритмія і тахікардія.

Нервова система дитини теж зазнає серйозних змін, внаслідок яких підліток стає запальним, легко збудливим, образливим, дратівливим. Це – вікові особливості нервової системи, надалі все поступово прийде в норму.

З 12-річного віку підліток починає відчувати так звані «гормональні бурі». Підвищена активність щитовидної залози провокує різкі перепади активності організму. Ендокринна система пов’язана з нервовою, що призводить до одночасного підйому збудження, розумової перевтоми, підвищеної дратівливості, розладів сну і інших неприємних ефектів. Зміни в функції статевих залоз як у хлопчиків, так і у дівчаток можуть спровокувати перепади в настрої, нервові перевантаження, підвищену стомлюваність, бурхливі емоційні переживання.

Підліткова криза: психологія

Зміни, що відбуваються в фізіології дванадцятирічного підлітка, не можуть не викликати різких змін і в його психологічному стані. Стосунки з батьками і педагогами можуть серйозно погіршуватися. Страждає здатність до засвоєння навчального матеріалу, сповільнюється темп розумової діяльності, можуть виникати спонтанні неадекватні реакції на навколишні подразники. Різко зростає конфліктність, агресивність, можуть траплятися часті перепади в настрої.

Змінюється і самооцінка, а також оцінка оточуючих. Підліток активно шукає своє місце в соціумі, відкриває нові грані свого внутрішнього світу.

Підліткова криза: поради батькам

12 років – дуже непростий вік як для самого підлітка, так і для його батьків. Становлення гормонального фону організму дитини, як і різкі зміни в її психологічному стані, часто є причиною конфліктів з однолітками і зі старшими (батьками і педагогами). Це може спричинити тимчасове зниження успішності.

Батькам в такій ситуації варто контролювати себе якомога суворіше: всі ці поведінкові особливості підлітка швидко пройдуть і не вплинуть на навчання і на взаємини в родині, якщо ви знайдете відповідні форми взаємодії. Не карайте дитину, їй і так зараз нелегко. Намагайтеся залишатися для підлітка другом, і пам’ятайте – всі ці потрясіння і бурхливі зміни незабаром залишаться позаду. Головне для батьків підлітків – терпіння, розуміння, ну і, звичайно, любов до власної дитини, яка на ваших очах стає дорослою.

Джерело

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Дитина 12 років і старше: підліткова криза. Путівник для батьків