Насильство і діти. Що робити батькам, якщо дитина скаржиться на побиття у школі або дитсадку

Батьків закликають особисто не з’ясовувати взаємини з нападниками – чи це вчитель або вихователь, чи інша дитина або її батьки. Адже це може призвести до зайвих ускладнень справи.

Останнім часом до ТСН.ua почало звертатися багато батьків, чиї діти скаржаться на прояви насилля у школах та дитсадках. Йдеться про побиття, напади і цькування як з боку вихователів і вчителів, так і з боку інших дітей.

Зазвичай у таких випадках батьки намагаються самостійно вирішити ситуацію, але найчастіше це не вдається, і замість конструктивних рішень виникають емоційні сварки і скандали.

Юристи фірми “Можаєв та Партнери” Ольга Обладан і Сергій Косаренко надали поради батькам, чиї діти піддалися насильству у дитсадку чи школі.

Так, якщо дитина скаржиться, що зазнає насильства з боку вчителя або вихователя, спершу потрібно з’ясувати у дитини якомога більше фактів і подробиць про заподіяння їй шкоди, після чого звернутися до батьківського комітету, директора школи або завідувача дитсадка.

Крім того, потрібно написати заяву до місцевого управління освіти щодо перевірки методів виховання з боку вчителя або вихователя. Своєю чергою управління освіти повинно надати висновок комісії. Також треба звернутись із відповідною заявою до органів внутрішніх справ, управлінь (відділів) у справах сім’ї та молоді.

У разі, якщо дитина поскаржилася на насильство з боку однокласників, батькам необхідно звертатися до територіальних підрозділів Національної поліції із відповідною заявою для того, щоб останні встановили усі обставини та факти та притягнули винну особу до відповідальності.

Не буде зайвим звернутись і до територіальних управлінь освіти (райвно) для проведення ними розслідування разом з адміністрацією школи із залученням психолога (у випадках заподіяння незначної шкоди).

Також важливо розуміти обсяги відповідальності, яку можуть понести діти різного віку.

Так, згідно з Цивільним кодексом, дитина у віці до 14 років має часткову цивільну дієздатність та не несе відповідальності за заподіяну нею шкоду. Тобто за будь-який вчинок дитини, пов’язаний із заподіянням шкоди, відповідатимуть її батьки.

Окрім відшкодування вказаної вище шкоди, батьки такої дитини можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності (накладення штрафу) за ст.184 КУпАП, тобто за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дитини.

Також батьками або адміністрацією школи може бути направлена заява до Управління ювенальної превенції Національної поліції (раніше Кримінальна поліція у справах неповнолітніх) для постановлення на облік дитини, яка здійснила насильство.

Інше питання, якщо дитина у віці від 14 років до 16 років завдала іншій дитині або повнолітній особі серйозні травми. Чинний Кримінальний кодекс вказує вичерпний перелік статей, за які особа у віці від 14 років несе кримінальну відповідальність, наприклад, ст.121 “Умисне тяжке тілесне ушкодження”, ст.122 “Умисне ушкодження середньої тяжкості”.

Тобто, дитина у віці від 14 років до 16 років має усі шанси бути притягнутою до кримінальної відповідальності, якщо заподіє однокласнику чи будь-якій іншій особі ушкодження, що можуть бути кваліфіковані як середньої тяжкості або тяжкі.

Учні старшої школи, яким виповнилось 16 років, мають повну деліктоздатність, тобто самі несуть відповідальність за вчинені ними правопорушення та злочини, про що зазначено і в Кримінальному, і в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Насильство і діти. Що робити батькам, якщо дитина скаржиться на побиття у школі або дитсадку