Свято Катерини: історія свята, традиції та що не можна робити

День Великомучениці Катерини щорічно відзначають 7 грудня. Як це часто буває — свято увібрало в себе дві частини історії — християнську та дохристиянську. Раніше цей день вважався днем “Жіночої Долі”. Від нього і пішли усі відомі сьогодні способи ворожіння. Далі ж свято модифікувалось у день пам’яті Катерини, ім’я якої означає “чиста душею”. Ми розповімо про обидві сторони свята, цікаві прикмети на 7 грудня і, звісно ж, як ворожать дівчата в цей день.

Легенда про Катерину

Свята Великомучениця Катерина жила в Олександрії у непрості часи, коли християни страждали від постійних переслідувань. Вона прийняла віру і завжди відзначалась непохитністю своїх поглядів. Вмовляли її відректись від віри і грошима, і владою, і маніпуляціями та згодом — погрозами. Але все було марно, тож згодом на Катерину чекала страта. За легендою, жінка переконала трьох воїнів прийняти християнство, за що їх було вирішено стратити. Та Катерина стала на їх захист і гідно прийняла смерть за свою віру. За це і отримала згодом звання Великомучениці

Народне свято жіночої Долі

Раніше, відзначаючи свято жіночої Долі, українці приносили подарунки тим самим Богиням Долі. Щоб задобрити їх, приносили Рожаницям жертвоприношення у вигляді хліба, квасу, засушених квітів, молока, каші.

Здавна день Долі вважався святом привернення до себе любові. Вся їжа, гадання, заходи та заговори — стосувались саме любовної тематики та щасливого майбутнього у шлюбі.

Саме тому, коли з поширенням християнства День Катерини пов’язали із Днем Долі, вона також стала вважатись заступницею жінок і наречених.

В День Долі молоді дівчата ворожать на щасливе кохання, вагітні жінки просять про легкі пологи, а хлопці — про добрих та вірних дружин. Як саме проходять ворожіння — читайте далі.

Що не можна робити в цей день?

Заборон досить багато, адже під час цього свята вже триває передріздвяний піст. Не можна танцювати, веселитись, співати. А також виконувати будь які хатні роботи: прибирати, будувати, прати, ремонтувати, шити. Тобто вважається гріхом будь яка фізична праця, але й веселощі також. Зі страв у цей день дозволялось частуватись лише кашею та пісним борщем. Тож день проходив тихо і спокійно.

Ворожіння завжди сприймались церквою негативно, а у піст тим більше. Адже це традиції, які прийшли до нас із язичницьких часів. Проте, дівчата все ж ворожать, адже ці традиції існували в Україні задовго до прийняття християнства і живуть досі.

Які прикмети на Катерини?

  • Ясний день на 7 грудня — віщує морозну і холодну зиму.
  • А якщо тепла погода – морози вдарять тільки на Варварин день (після 17 грудня).
  • Кола поблизу місяця – буде холодна погода.
  • Сонячні промені пучками спрямовуються догори – скоро почнеться завірюха.
  • Катерина по воді, то Різдво по льоді.
  • Як на Катерини холодно, то буде голодно.
  • Маленькі зірки на небі прогнозують снігопад.
  • Відлига та туман прогнозують морози через 10 днів.
  • Якщо випав сніг на суху землю – наступний рік буде неврожайним.
  • На святу Катерину ховайся під перину!

А у вас в родині відзначають таке свято?

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Свято Катерини: історія свята, традиції та що не можна робити