Полюбляєте весняний салатик з черемші? А чи знаєте ви, що її не можна купувати в жодному випадку? Ось чому

На ринках уже почали з’являтися перші букетики з листя черемші. Це рослина – просто вітамінна бомба, перший весняний подарунок природи після зимового дефіциту вітамінів. Але є в ній і великий мінус: практично кожен покупець цих вітамінних стебел, фактично, – порушник, і якщо йому сильно не пощастить, може заплатити за свою любов до салату більше 2 тис. грн, інформує Ukr.Media.

Чому і за яких обставин любителі черемші автоматично можуть стати порушниками адмінкодексу, і як їм нараховують штрафи.

Покупець завжди правий

Черемша, яку називають ще ведмежа цибуля чи ведмежий часник, мабуть, єдина рослина, яку віднесено до першоцвітів не з-за своїх ранніх квітів. Фішка черемші – перші соковиті листки, які, завдяки своєму ніжному пікантному смаку і трошки «чесниковому» запаху, відмінно доповнюють весняне меню українців. Черемша росте практично по всій Україні – в тінистих листяних і мішаних лісах Карпат, на Поліссі, в Лісостепі й у північно-східній частині Степу. Але останнім часом через інтенсивну вирубку лісів і мисливців за листям ведмежої цибулі, ця рослина практично у всіх країнах, де вона росте потрапила в розряд рідкісних, а в деяких країнах навіть потрапила під захист держави. І в нашій країні черемша стала рослиною, що на грані зникнення і занесена до Червоної книги України. Справа в тому, що розмножується і розростається вона дуже повільно – поки з насіння виросте цибулинка, яка дає перші листочки, проходить три роки. Ці рослини ростуть цілими галявинами, і якщо знищується кілька великих дерев, гине вся галявинка черемші, якій для життя необхідна тінь і підвищена вологість. А лісові браконьєри, не особливо церемоняться, зриваючи ніжні стебла, тому часто висмикують з цибулиною або серйозно травмують рослину. Ось чому внесення черемші в Червону книгу – не дивне.

Заборона на збір рослини тягне за собою штрафи. Прес-служба Міністерства екології та природних ресурсів нагадує, що за збут і придбання першоцвітів, які занесені в Червону книгу (проліски, черемша, шафран, сон-трава) передбачений штраф від 510 до 1700 гривень. При цьому всі рослини підлягають конфіскації. Крім того, до штрафу додається ще й сплата так званої відновлювальної вартості – компенсації за зірвані рослини: за кожен пролісок доведеться заплатити 49-62 грн (залежно від виду і розміру), за квітка шафрану (крокуси) або сон-трави – 37-62 грн, а за кущик черемші – 62 грн. Багато хто дивується: а покупців за що штрафувати?

«Природоохоронне законодавство передбачає штраф за зривання, продаж і купівлю рослин, занесених в Червону книгу – каже начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду, лісів та рослинного світу Державної екологічної інспекції України Сергій Комарчук. – Але тих, хто купує першоцвіти, штрафуємо вкрай рідко. Хоча зараз ми цю практику хочемо активізувати. Адже повинні боятися не лише ті, хто продає, але і покупці. Найважливіше – ринок збуту. Його і треба перекрити. Купівля незаконно зірваного в лісі – це скупка краденого. Карати необхідно всіх учасників цього процесу».

Занадто дорогий салат

Станом на 11 березня 2019 року всього в Україні оштрафували 263 порушника законодавства, що стосується охорони першоцвітів, занесених в Червону книгу. Плюс – кожен з них заплатив відновлювальну вартість рослин. Скільки в цій статистиці продавців, скільки покупців – невідомо. Але можна припустити, що покупців – одиниці. Однак захисники природи кажуть, що така ситуація – поки що. І за покупців будуть братися так само, як і за продавців. Тоді, відповідно, салат з 10 кущиків може обійтися 510 грн (або 1700 грн), плюс 620 грн. Дорогувато.

Але що робити? Невже любителі черемші взагалі повинні відмовитися від цієї рослини? Адже вона не тільки смачна, але і корисна. Про лікувальні властивості ведмежої цибулі знали ще стародавні греки, римляни і кельти. Моряки в далеких плаваннях їли її, щоб захистити себе від цинги. Черемша нормалізує обмін речовин, знижує кров’яний тиск, перешкоджає накопиченню холестерину, чистить судини. Вона містить багато фітонцидів, тому кашку з товченого листя застосовують усередину при кашлі і бронхіті, а для лікування радикуліту і ревматизму використовують відвар у вигляді примочок.

Вживати черемшу можна, але тільки не лісову, а вирощену в домашніх умовах.

«Щоб продавати таку черемшу, у людини має бути дозвіл від Міністерства екології та природних ресурсів, – пояснює С. Комарчук. – Довідку про те, що вона вирощує вдома черемшу, видають і в сільрадах, але в цих довідках все одно повинен бути вказаний номер дозволу Мінприроди на продаж вирощеної вдома ведмежої цибулі. Купуючи рослину, потрібно цікавитися у продавця наявністю у нього таких документів. Якщо ні – краще не купувати і не піддавати себе штрафу».

Звичайно, люди у нас не звикли перевіряти документи у продавців, та й багато хто вважає, що штрафувати продавців і покупців першоцвітів – несправедливо. Але з такою «добротою» як би не залишитися без лісу і всього, що споконвіку в ньому росло.

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Полюбляєте весняний салатик з черемші? А чи знаєте ви, що її не можна купувати в жодному випадку? Ось чому